logo Oceľové šperky
Fakty o chirurgickej oceli
Chirurgická oceľ sa používala dávno predtým, než niekoho napadlo vyrábať oceľové šperky. Ako jej názov napovedá, používať sa začala v chirurgii, ale aj v iných oblastiach zdravotníctva. Keďže problémom bežného železa je korózia, medzi chirurgické ocele mohli byť vybrané len také, ktoré jej odolávajú. Takže i keď existuje mnoho typov chirurgickej ocele, o každom z nich môžeme povedať, že ide o nehrdzavejúcu oceľ.

Oceľové šperky sa vyrábajú z jedného konkrétneho druhu chirurgickej ocele. O tom zachvíľu. Teraz jedna základná poučka. Oceľ nie je kov sám o sebe, tým je železo, ktoré tvorí jeho hlavnú zložku. Oceľ je teda zliatina železa s uhlíkom. K tomu sa ešte pridávajú ďalšie prvky, ktoré upravujú jej vlastnosti. A chirurgická oceľ sa podľa toho, čo obsahuje a jej vlastností delí do niekoľkých tried. Označujú sa ako 2xx, 3xx, 4xx a 5xx.

Ocele triedy 200 obsahujú chróm, nikel a mangán. Vďaka chrómu je chirurgická oceľ odolná voči poškriabaniu. Nikel zasa zaručuje, že sa dá krásne vyleštiť a vyhladiť, takže neostanú žiadne ostré hrany a hrbolce. Nuž a molybdén  zvyšuje jej tvrdosť. A oceľové šperky? Z čoho sú zložené?

V triede 400 nájdeme len jedinú zložku inú ako uhlík a železo, je ňou chróm. Oceľ triedy 500 má v sebe taktiež iba chróm, no pridáva sa ho veľmi málo. Tieto triedy chirurgickej ocele majú svoje zvláštne použitie.
 
Ostala nám teda trieda 300, kde patrí oceľ, ktorá sa zlieva spolu s niklom a chrómom. Oceľové šperky sa vyrábajú z konkrétneho druhu, ktorý sa označuje ako 316L. Teraz vidíte, že tvrdenia, ktoré ste mohli počuť od niektorých predajcov alebo si prečítať na rôznych webstránkach, že chirurgická oceľ neobsahuje nikel, nie sú pravdivé. Ako to, že je vhodná pre alergikov, je stále pravda. Ako to? Síce obsahuje isté percento niklu, do 15%, ten je ale v oceli tak pevne viazaný, že takmer vôbec nepreniká na povrch. Keď to porovnáme so striebrom, to obsahuje aj 30% niklu a ten sa na povrch dostáva veľmi ľahko. Takže drvivá väčšina ľudí, ktorým striebro na tele zanechávalo nepríjemné červené stopy, môže nosiť oceľové šperky úplne bez  obáv. 
 
DomovKontakt TOP JEWELS s.r.o.
Nová 22, 073 01 Sobrance
Tel.: 0948 666 665
 
Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree jewelry web templates